![top-image](/skn/top.png)
Γύρος Κρήτης
Γύρος Κρήτης
ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ: | ΕΛΛΑΔΑ, ΚΡΗΤΗ |
ΔΙΑΡΚΕΙΑ: | 7 ημέρες |
ΤΡΟΠΟΣ ΜΕΤΑΒΑΣΗΣ: | ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΣ |
Χρειάζεστε βοήθεια;
Επικοινωνήστε άμεσα μαζί μας, για να σας παρέχουμε οποιαδήποτε βοήθεια,
θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!
2310 244400
2310 231168
2310 231170
2310 459877
Αερ. Γύρος Κρήτης 7 μέρες. Docx
Γύρος Κρήτης | |||||||||||||||||||
Αεροπορικώς | 7 μέρες |
|
|||||||||||||||||
1η Μέρα | Θεσσαλονίκη - Ηρακλείου – Κνωσσός - Μουσείο - Ενυδρείο Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο νωρίς το πρωί και πτήση για Ηράκλειο. Άφιξη και ξεκινάμε την περιήγηση μας την πόλη. Αρχικά, θα δούμε τα τείχη, από τα σπουδαιότερα μνημεία της Ενετοκρατίας. Ακολουθεί η επίσκεψη στο ναό του Αγίου Τίτου, τη Λότζια κοντά στην πλατεία του Αγίου Τίτου. Συνεχίζουμε για τα Ανάκτορα της Κνωσού. Η Κνωσός ήταν το κέντρο του μινωικού πολιτισμού κατά το διάστημα 2000-1400π.χ. Εδώ βρισκόταν το μεγαλύτερο ανάκτορο της μινωικής Κρήτης που οικοδομήθηκε πάνω στα ερείπια παλαιότερου. Στη συνέχεια θα επιστρέψουμε στο Ηράκλειο και θα επισκεφτούμε το αρχαιολογικό μουσείο και το ενυδρείο της πόλης. Στη συνέχεια τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας. 2η Μέρα | Ηράκλειο - Αγ.Γεώργιος - Σεληνάρι - Ελούντα - Πλάκα - Σπιναλόγκα - Αγ. Νικόλαος – Ηράκλειο Πρωινό και αναχωρούμε για την μονή Αγιού Γεωργίου Σεληνάρι. Άφιξη και ελεύθερος χρόνος. Στη συνέχεια αναχωρούμε για την όμορφη Ελούντα, άφιξη στην γραφική Πλάκα ελεύθερος χρόνος για προαιρετική επίσκεψη με καραβάκι απέναντι στο Νησί Σπιναλόγκα (το νησί των λεπρών), χρόνος για γεύμα εξ ιδίων. Συνεχίζουμε για τον Άγιο Νικόλαο γνωριμία με την πόλη και χρόνος ελεύθερος για καφέ στην Βουλισμένη Λίμνη που είναι περιτριγυρισμένη από εστιατόρια, καφετερίες και τουριστικά καταστήματα. Επιστροφή στο Ηράκλειο. 3η Μέρα | Ηράκλειο - Ρέθυμνο - Χανιά - Τάφους Βενιζέλων - Λίμνη Κουρνά – Ηράκλειο Πρωινό και αναχώρηση για την πόλη του Ρεθύμνου. Παλαιά και σύγχρονη μαγεύει τον επισκέπτη με το ξεχωριστό χρώμα και την πλούσια πολιτιστική παράδοση. Η παλαιά πόλη χτισμένη γύρω από το εντυπωσιακό κάστρο Φορτέτζα, διατηρεί την ιδιαίτερη φυσιογνωμία και την αρχοντική όψη της, με την βενετσιάνικη ρυμοτομία, τις εκκλησίες δίπλα σε μιναρέδες, τα τοξωτά περάσματα, τα βενετσιάνικα αρχοντικά, τις τούρκικες βρύσες, τα στενά δρομάκια, τα θολωτά ισόγεια και τα παλαιά σπίτια μα τα βαριά ξύλινα πορτοπαράθυρα. Καρδιά της παλαιάς πόλης, είναι το γραφικό βενετσιάνικο λιμάνι και ο φάρος στην άκρη του μικρού λιμενοβραχίονα. Ελεύθερος χρόνος και αναχώρηση για τα Χανιά. Άφιξη και θα επισκεφθούμε τους τάφους των Βενιζέλων που βρίσκονται σε μια έξοχη τοποθεσία επάνω στο λόφο του προφήτη Ηλία με πανοραμική θέα στην πόλη. Χρόνος αρκετός για την περιήγηση και γνωριμία με την πόλη. Από την κεντρική πλατεία στο Σιντριβάνι, το Γιαλί Τζαμί, την Μητρόπολη, την Μονή Φραγκισκανών που στεγάζει το αρχαιολογικό μουσείο, το φρούριο Φιρκά, αλλά και τα Νεώρια. Ελεύθερος χρόνος και συνεχίζουμε για την Λίμνη Κουρνά. Στη συνέχεια επιστροφή στο Ηράκλειο. 4η Μέρα | Ηράκλειο - Ανώγεια - Ζωνιανά - Σπήλαιο (Κέρινα) - Αμουδάρα για μπάνιο – Ηράκλειο και ξεκινάμε για τα Ζωντανά του Ψηλορείτη. Χρόνος ελεύθερος για καφέ στη δροσερή πλατεία του χωριού, και όσοι θέλετε μπορείτε να επισκεφθείτε το ιδιαίτερο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων που φιλοξενεί όλη την Κρητική ιστορία. Συνεχίζοντας φθάνουμε στο υπέροχο χωριό του Ξηλούρη, όπου θα επισκεφθούμε το σπίτι – μουσείο του. Επόμενος σταθμός το Σπήλαιο (Κέρινα). Στη συνέχεια καταλήγουμε στην Αμουδάρα για μπάνιο. 5η Μέρα | Ηράκλειο - Οροπέδιο Λασιθίου Κράσι - Παναγία Κέρα – Σελί Πρωινό και αναχωρούμε για το Οροπέδιο Λασιθίου. Το Οροπέδιο Λασιθίου απέχει 70χλμ από το Ηράκλειο και είναι γνωστό για τους ανεμόμυλους που χρησιμοποιούσαν για το πότισμα των καλλιεργειών. Άφιξη στο χωριό Κράσι που βρίσκεται σε υψόμετρο 600μ με τον πελώριο πλάτανο 1000 ετών. Ελεύθερος χρόνος και αναχωρούμε για το μοναστήρι Παναγίας Κέρα. Συνεχίζουμε για το Ηράκλειο. 6η Μέρα | Μονή Καλυβιανής - Φαιστό - Μάταλα – Ηράκλειο Πρωινό και αναχωρούμε για προσκύνημα στην μονή Καλυβιανής. Ξεκινάμε για το ανάκτορο της Φαιστού, ένα από τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους της Κρήτης, το δεύτερο σε σπουδαιότητα και έκταση Μινωικό ανάκτορο, θρησκευτικό, οικονομικό και διοικητικό κέντρο στη Μινωική εποχή. Καταλήγουμε στα Μάταλα, τουριστικός οικισμός διεθνούς φήμης, σε περιοχή φυσικού κάλλους, στον μυχό του όρμου. Ελεύθεροι για μπάνιο. Η περιοχή έγινε γνωστή, για τις εντυπωσιακές σπηλιές της και υπήρξε κέντρο διεθνούς χιπισμού τη δεκαετία 1960-1970.Επιστροφή στο Ηράκλειο. 7η Μέρα | Ηράκλειο - Αγ.Μύρωνας - Αγίασμα - Κρουσσώνας - Πτήση επιστροφής Πρωινό και στη συνέχεια αναχώρηση για Αγ.Μύρωνας - Αγίασμα και Κρουσσώνας. Θα περιηγηθούμε και στη συνέχεια θα έχουμε ελεύθερο χρόνο μέχρι την πτήση της επιστροφής. Σημείωση: Στις 05/08/24 θα έχουμε μόνο το ξενοδοχείο Sofia 3* Προτεινουμε επίσης διασκέδαση με ελληνική μουσική σε κάποιο γραφικό χωριό της Κρήτης
|
|||||||||||||||||||
. |
22 Ιουλ 2024
05 Αυγ 2024
12 Αυγ 2024
19 Αυγ 2024
26 Αυγ 2024
Περιλαμβάνονται
|
||||||||
|
||||||||
|
||||||||
Δεν περιλαμβάνονται
|
||||||||
|
Ημερομηνίες Αναχώρησης
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
15/07/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
06:30
|
07:40
|
|
|
|
|
|
|
|
Ημερομηνίες Επιστροφής
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
21/07/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
22:00
|
23:15
|
|
|
|
|
|
|
Ημερομηνίες Αναχώρησης
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
22/07/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
06:30
|
07:40
|
|
|
|
|
|
|
|
Ημερομηνίες Επιστροφής
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
28/07/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
22:00
|
23:15
|
|
|
|
|
|
|
Ημερομηνίες Αναχώρησης
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
05/08/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
06:30
|
07:40
|
|
|
|
|
|
|
|
Ημερομηνίες Επιστροφής
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
11/08/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
22:00
|
23:15
|
|
|
|
|
|
|
Ημερομηνίες Αναχώρησης
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
12/08/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
06:30
|
07:40
|
|
|
|
|
|
|
|
Ημερομηνίες Επιστροφής
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
18/08/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
22:00
|
23:15
|
|
|
|
|
|
|
Ημερομηνίες Αναχώρησης
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
19/08/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
06:30
|
07:40
|
|
|
|
|
|
|
|
Ημερομηνίες Επιστροφής
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
25/08/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
22:00
|
23:15
|
|
|
|
|
|
|
Ημερομηνίες Αναχώρησης
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
26/08/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
06:30
|
07:40
|
|
|
|
|
|
|
|
Ημερομηνίες Επιστροφής
|
Αεροπορική Εταιρεία
|
Από |
Προς
|
Αναχώρηση
|
Αφιξη
|
|
---|---|---|---|---|---|---|
01/09/2024
|
ΑΕGEAN AIRLINES
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
|
22:00
|
23:15
|
|
|
|
|
|
|
Ηράκλειο
Το Ηράκλειο, μια πόλη, όπου θα απολαύσετε τις χαρές του σήμερα και την ομορφιά του χθες. Η πόλη του Ηρακλείου αντανακλά με σαφήνεια τους διαφορετικούς πολιτισμούς που άνθισαν στο πέρασμα των αιώνων: Βυζαντινά οικοδομήματα στέκονται δίπλα σε Ενετικά δημόσια και ιδιωτικά κτίρια και Οθωμανικές κατασκευές.Είναι μια σύγχρονη πρωτεύουσα με δεκάδες επιλογές στον τομέα του πολιτισμού, της διαμονής, του φαγητού και της διασκέδασης. Μπορείτε να επισκεφθείτε τις πανέμορφες εκκλησίες, το Ενετικό λιμάνι, το Κάστρο, τα Ενετικά Νεώρια, τα Τείχη, τον τάφο και το κηποθέατρο Νίκου Καζαντζάκη, το ναό του Αγίου Τίτου, τη Λότζια, την Κρήνη του Μοροζίνι, την Κρήνη Μπέμπο, την Κρήνη Κριούλη καθώς και την αγορά στο κέντρο της πόλης.
Αξιοθέατα στο Ηράκλειο
Ενετικά τείχη
Όλα ξεκίνησαν το 1462. Ο καλύτερος μηχανικός της Βενετίας, ο Michele Sanmicheli, έκανε τα σχέδια και με περισσότερα από 100 χρόνια δουλειάς από τους Κρητικούς, χτίστηκε το επιβλητικό αυτό τείχος, μήκους 3 χλμ. με τις τέσσερις πύλες και τους 7 προμαχώνες.Οι επιθέσεις που δέχθηκε ήταν πολλές με μεγαλύτερη αυτή των 21 ετών που έληξε μόνο με το χρυσάφι των Τούρκων (1648 - 1669). Τα τείχη δεν έπεσαν ποτέ και δεν έχουν σημάδια από τους αιματηρούς πολέμους. Είναι η πιο όμορφη βόλτα περιμέτρικά του Ηρακλείου, με μοναδική θέα, πράσινο και παγκάκια για ξεκούραση.
Κνωσσός
Η Κνωσός ή το παλάτι της Κνωσού, είναι το σημαντικότερο κέντρο του Μυκηναικού πολιτισμού.Κατά πάσα πιθανότητα η Κνωσσός ήταν το πολικό και πολιτιστικό κέντρο του Μινωικού πολιτισμού. Σύμφωνα με την παράδοση αποτέλεσε την έδρα του βασιλιά Μίνωα και πρωτεύουσα του κράτους του. Με το χώρο του ανακτόρου της Κνωσού συνδέονται οι συναρπαστικοί μύθοι του Λαβύρινθου με τον Μινώταυρο και του Δαίδαλου με τον Ίκαρο. Ένας λαβύρινθος από δωμάτια εργασίας και διαμονής, όπως και αποθηκευτικούς χώρους ενώ στο κέντρο βρίσκεται μια πλατεία. Η πόλη της Κνωσού αναπτύχθηκε σε μεγάλη έκταση και ο πληθυσμός της υπολογίστηκε από τον Evans γύρω στους 80.000 κατοίκους.
Λεπτομέριες από την ζωή των κατοίκων αντλούμε από τις εικόνες που βρίσκονται στους τοίχους του παλατιού.Η Κνωσός εντοπίστηκε το 1878 από το Mίνωα Kαλοκαιρινό. Ο A. Evans το 1900 αγόρασε ολόκληρη την περιοχή και άρχισε συστηματικές ανασκαφές οι οποίες συνεχίστηκαν έως το 1931 με την ανακάλυψη του ανακτόρου, μεγάλου τμήματος της μινωικής πόλης και των νεκροταφείων.
Κούλε
Κούλες,ένα ενετικό φρούριο,το οποίο κατασκευάστηκε μεταξύ 1523 με 1540 για την προστασία του λιμανιού.Οι Ενετοί το αποκαλούσαν κτίριο στη θάλασσα , Rocca a Mare ή Castello a Mare και επί Τουρκοκρατίας, μετά το 1669, με το όνομα 'Κούλες',ονομασία που την διατηρεί εως και σήμερα.Έχει έκταση περίπου 3.600 τ.μ σε μορφή τετράπλευρου με ένα έντονα προβαλλόμενο τμήμα σε σχήμα ημικυκλίου στην ανατολική του πλευρά.Είναι διώροφο και οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν πάχος σχεδόν 9 μέτρα, ενώ οι εσωτερικοί τοίχοι φτάνουν τα 3 μέτρα πάχος σε κάποια σημεία. Ο Francesco Basilicata σε έκθεση του 1630 αναφέρει πως στο ισόγειο υπήρχαν 18 μεγάλα κανόνια, στο δώμα άλλα 25 μικρότερα διαφόρων διαμετρημάτων, 300 κιβώτια μπαρούτι στις αποθήκες και 6.144 βλήματα διαφόρων μεγεθών. Το έμβλημα της Βενετίας,το λιοντάρι του Αγίου Μάρκου, ανάγλυφος στις τρεις μαρμάρινες εντοιχισμένες στο φρούριο πλάκες, επιβλητικό εποπτεύει ακόμα το εντυπωσιακό αυτό μνημείο.Το 1936 για χάρη της ανάπτυξης της νέεας πόλης ένα μεγάλομέρος κατεδαφίστηκε αλλά πάνω στο θαλάσσιο τείχος έχει διαμορφωθεί ένας πεζόδρομος με θέα το πέλαγος, που προσφέρει τη δυνατότητα για απολαυστικές βόλτες. Οι ντόπιοι το λένε "μπεντενάκι", δηλαδή τειχάκι για ουζάκι και κρασί σε ντόπιους και επισκέπτες και είναι ένα πολυαγαπημένο τους σημείο..
Λότζια
Η Λότζια ήταν το πιο επιβλητικό και το πιο κομψό από τα βενετικά μνημεία ολόκληρης της Κρήτης. Χτίστηκε ανάμεσα στα έτη 1625-1628 από τον Φραγκίσκο Μοροζίνι. Το κτήριο χρησιμοποιούνταν για τις συσκέψεις και τις λήψεις αποφάσεων από ευγενείς, άρχοντες και φεουδάρχες του τόπου. Η πρώτη Λότζια ήταν χτισμένη κοντά στη θάλασσα και μάλιστα υπερβολικά εκτεθειμένη στους ανέμους. Κατά συνέπεια οι ευγενείς και οι φεουδάρχες του Χάνδακα (Ηράκλειο) ζήτησαν χτίστηκε η σημερινή και τέταρτη στη σειρά Λότζια από τον Μοροζίνι.Στο οικοδόμημα αυτό αντιπροσωπεύονται οι δύο διάσημοι ελληνικοί ρυθμοί, αφού οι κολώνες του ισογείου είναι δωρικού ρυθμού και οι κολώνες του ορόφου είναι ιωνικού. Εντυπωσιακό είναι το διάζωμα, στο πάνω μέρος του ισογείου, όπου υπάρχουν τρίγλυφες μετώπες που αναπαριστούν το λέοντα του Αγίου Μάρκου, τρόπαια και πανοπλίες .Επί Τουρκοκρατίας στεγαζόταν η Οικονομική Υπηρεσία της Κρήτης και μετά την απελευθέρωση στεγάστηκε ο αρχαιολογικός θησαυρός που είχε συγκεντρώσει ο Φιλεκπαιδευτικός Σύλλογος Ηρακλείου, μέχρι που το κτήριο κρίθηκε ακατάλληλο για τη χρήση αυτή και εγκαταλείφθηκε. Το 1905 έγινε το Δημαρχείο της πόλης, ενώ συνεχίζονταν οι εργασίες αναστήλωσης, οι οποίες διακόπηκαν με τα γεγονότα του πολέμου του 1940. Μετά το τέλος του πολέμου συνεχίστηκε η αναστήλωση και ολοκληρώθηκε το 1960. Σήμερα στη Λότζια στεγάζεται το Δημοτικό Συμβούλιο του Ηρακλείου. από τη μητρόπολη να τους παραχωρηθεί δημόσιος χώρος στην κεντρική πλατεία για να οικοδομήσουν εκεί τη νέα Λότζια. Έτσι, η δεύτερη χτίστηκε στην κεντρική πλατεία και βρισκόταν απέναντι ακριβώς από τη σημερινή. Ερειπώθηκε όμως το 1540 και ανεγέρθηκε μία τρίτη στη θέση της σημερινής. Η τελευταία χρησιμοποιήθηκε μέχρι το 1625-1628.
Βασιλική Αγίου Τίτο
Είναι ένα μνημείο βυζαντινής αρχιτεκτονικής που προκαλεί δέος. Ο Αγιος Τίτος ήταν μαθητής του Απόστολου Παύλου, καθώς και ο πρώτος επίσκοπος της Κρήτης. Ο ναός χτίστηκε στη Γόρτυνα στα μέσα του 6ου με αρχές του 7ου αι. μ.Χ. Το μεγαλύτερο τμήμα του καταστράφηκε από σεισμό τον 8ο αι. μ.Χ., αλλά στο τμήμα που σώζεται μέχρι και σήμερα, λατρεύεται η Παναγία η Κερά.Αρχιτεκτονικά ο ναός χαρακτηρίζεται ως τρίκλιτη βασιλική με εγκάρσιο κλίτος και τρούλο. Κατά την οικοδόμησή του χρησιμοποιήθηκε πελεκητός πωρόλιθος. Ο ζωγραφικός του διάκοσμος δυστυχώς καταστράφηκε τον 16ο αι. μ.Χ. Στο δυτικό τμήμα του ναού υπήρχε προαύλιο, στο οποίο σήμερα υπάρχουν σαρκοφάγοι από μάρμαρο.
Κρήνη του Μοροζίνη
Η Κρήνη Μοροζίνι βρίσκεται στη πλατεία Λιονταριών απέναντι από τη Βασιλική του Αγίου Μάρκου, στο κέντρο της πόλης του Ηρακλείου. Θεωρείται ένα από τα ωραιότερα ενετικά μνημεία του Χάνδακα και σώζεται σε πολύ καλή κατάσταση. Εμπνευστής του έργου ήταν ο Φραγκίσκος Μοροζίνι που έδωσε στην κρήνη το όνομά του. Ο λόγος κατασκευής δεν ήταν αισθητικός αλλά η ανάγκη παροχής νερού στην πόλη του Ηρακλείου. Το νερό ερχόταν από το βουνό Γιούτας στις Αρχάνες με ένα υδραγωγείο 15 χιλιομέτρων που έφτανε στο Ηράκλειο.Εκτός από τα λιοντάρια το συντριβάνι έχει στον εξωτερικόο του διάκοσμο δελφίνι ακαι νύμφες,που σχετίζονται με το υγρό στοιχείο. Επίσημα ονομάζετε πλατεία Ελευθερίου Βενιζέλου και αποτελεί την καρδιά της πόλης ενώ στην γύρω περιοχή θα βρείτε πολλά μαγαζιά, καφετέριες και εστιατόρια.
Γενικές Πληροφορίες |
|
![]() |
Αξιοθέατα |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ημερήσιες εξορμήσεις και παραλίες |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Επιλέγουμε το πεδίο Τιμοκατάλογος στην παρουσίαση της εκδρομής, όπου παρουσιάζονται οι διαθέσιμες αναχωρήσεις, τα ξενοδοχεία και οι τιμές.
H Online κράτηση ξεκινάει από πλήκτρο Κάντε Κράτηση Οnline που βρίσκουμε στη λίστα των αναχωρήσεων του ταξιδιού που μας ενδιαφέρει.
Επιλέγουμε την επιθυμητή αναχώρηση του ταξιδιού και πατάμε το πλήκτρο Κάντε Κράτηση ONLINE..
Ακολουθώντας απλά βήματα δηλώνουμε τον αριθμό των επιβατών, επιλέγουμε τις υπηρεσίες που προσφέρονται στο ταξίδι που επιλέξαμε, δηλώνουμε τα στοιχεία μας και ολοκληρώνουμε τη διαδικασία.
Στο βήμα 1 (Αριθμός Επιβατών) δηλώνουμε πόσους ενήλικες, παιδιά ή βρέφη θα έχουμε μαζί μας στο ταξίδι.
Μετά πατάμε το πλήκτρο Συνέχεια.
Στο βήμα 2 (Επιλογή Υπηρεσιών) επιλέγουμε τις υπηρεσίες που προσφέρονται στο ταξίδι.
Εφόσον το ταξίδι μας διαθέτει υπηρεσία Διαμονή, το σύστημα αυτόματα μας φέρνει την επιλογή του τύπου δωματίου που μπορεί να φιλοξενήσει το δηλωμένο αριθμό ενηλίκων/παιδιών/βρεφών. Στο σημείο αυτό και ανάλογα με το επιλεγμένο ταξίδι μπορούν να εμφανίζονται περισσότερες από μία υπηρεσίες, κάποιες από αυτές υποχρεωτικές για επιλογή και κάποιες προαιρετικές.
Μετά πατάμε το πλήκτρο Συνέχεια.
Στο βήμα 3 (Στοιχεία Επιβατών) δηλώνουμε τα στοιχεία μας (Στοιχεία κράτησης).
Συμπληρώνουμε τα υποχρεωτικά πεδία που αναφέρονται με αστερίσκο.
Στα Στοιχεία Κράτησης, εισάγουμε τα πεδία Επώνυμο,Ονομα με κεφαλαία Ελληνικά (εφόσον αφορά Ελληνικό Ονομα).
Στα Στοιχεία Επιβατών δηλώνουμε τα ονόματα των επιβατών και τον αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου τους (υποχρεωτικό πεδίο).
Εφόσον έχουμε δηλώσει παιδιά δηλώνουμε και την Ημερομηνία Γέννησής τους (υποχρεωτικό πεδίο).
Η συμπλήρωση των ονομάτων επιβατών γίνεται με κεφαλαία Ελληνικά εφόσον το ταξίδι είναι στο Εσωτερικό ή με κεφαλαία Λατινικά εφόσον το ταξίδι είναι εκτός Ελλάδας (όπως αναγράφεται στην ταυτότητα ή στο διαβατήριό μας).
Μετά πατάμε το πλήκτρο Συνέχεια.
Στο βήμα 4 (Επισκόπηση και Ολοκλήρωση) κάνουμε έναν έλεγχο στα στοιχεία που δώσαμε.
Μπορούμε να επιστρέψουμε στα προηγούμενα βήματα πατώντας πάνω στο αντίστοιχο βήμα και να κάνουμε τις απαραίτητες διορθώσεις εφόσον χρειάζεται.
Στο πεδίο Παρατηρήσεις - Ειδικές απαιτήσεις μπορούμε να καταγράψουμε κάποια πληροφορία ή ζήτηση την οποία θα εξετάσει το τμήμα οργάνωσης της εταιρείας Ζοrpidis για το συγκεκριμένο ταξίδι.
Επιλέγουμε έναν από τους δύο τρόπους πληρωμής:
- ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (προεπιλεγμένος) για εξόφληση όλου του ποσού με πιστωτική κάρτα.
- ΜΕ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΣ 30% για εξόφληση 30% του συνολικού ποσού με κατάθεση εντός 24 ωρών από την ώρα κράτησης στους τραπεζικούς λογαριασμούς που αναφέρονται.
Με το πλήκτρο Οροι συμμετοχής μπορούμε να διαβάσουμε τους Ορους συμμετοχής της εταιρείας.
Για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε πρέπει να τσεκάρουμε την επιλογή Εχω διαβάσει και αποδέχομαι τους όρους χρήσης και την πολιτική για την προστασία των δεδομένων.
Μετά πατάμε το πλήκτρο Πληρωμή και Ολοκλήρωση.
Εφόσον ο τρόπος πληρωμής είναι με Κατάθεση Προκαταβολής, στην οθόνη μας και στο email που δηλώσαμε παίρνουμε την επιβεβαίωση της κράτησής μας, με όλους τους κωδικούς και τα στοιχεία επιβεβαίωσης. Η κατάθεση θα πρέπει να γίνει εντός 24 ωρών από την ώρα που πραγματοποιήθηκε η κράτηση on line και λάβαμε την επιβεβαίωση κράτησης. Σε περίπτωση μη έγκαιρης πληρωμής η κράτηση θα ακυρώνεται αυτόματα.
Τραπεζικοί Λογαριασμοί:
- ΕΘΝΙΚΗ : 207/470157-72 , ΙΒΑΝ : GR 34 0110 2070 0000 2074 7015 772
- EUROBANK : 00260124390200098338 , IBAN : GR 94 026012 40000 39 02000 98338
- ALPHA : 474002002001926 , IBAN : GR 08 0140 4740 4740 0200 2001 926
- ΠΕΙΡΑΙΩΣ : 5239003397964 , IBAN : GR 680172 2390 0052 3900 3397 964 (χρήση πεδίου «Μεταφορές» και όχι το πεδίο «Πληρωμές»)
Δικαιουχος: ΖΟΡΠΙΔΗΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ - ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΩΝ - ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
Στο αιτιολογικό πρέπει να αναφέρουμε: Κωδικό κράτησης ID και όνομα & επίθετο
Η εξόφληση των εκδρομών γίνεται το αργότερο :
- Για αεροπορικές & οδικές εκδρομές εξωτερικού το αργότερο έως 7 εργάσιμες ημέρες πριν την αναχώρηση
- Για αεροπορικές & οδικές εκδρομές εσωτερικού το αργότερο έως 4 εργάσιμες ημέρες πριν την αναχώρηση
- Για ημερήσιες εκδρομές το αργότερο έως 1 ημέρες πριν την αναχώρηση
Εφόσον ο τρόπος πληρωμής είναι με Πιστωτική Κάρτα, πηγαίνουμε σε επόμενη οθόνη όπου εμφανίζεται μήνυμα το οποίο μας ενημερώνει ότι θα συνδεθούμε με το σύστημα ασφαλών τραπεζικών συναλλαγών της AlphaBank.
Πατάμε το πλήκτρο ALPHA BANK για να προχωρήσουμε.
Σε αυτό σημείο αναμένουμε να μεταφερθούμε στο ασφαλές περιβάλλον της σελίδας Alpha Bank και δεν κλείνουμε το παράθυρο μέχρι να εμφανιστεί η σελίδα Alpha e-Commerce, όπου και εμφανίζεται το σύνολο της πληρωμής της κράτησής μας.
Συμπληρώνουμε τα στοιχεία της πιστωτικής μας κάρτας.
Πατάμε το πλήκτρο Πληρωμή για να προχωρήσει η συναλλαγή.
Mετά την επιτυχημένη συναλλαγή, στην οθόνη μας και στο email που δηλώσαμε παίρνουμε την επιβεβαίωση της κράτησής μας, με όλους τους κωδικούς και τα στοιχεία επιβεβαίωσης.
Η εταιρεία Zorpidis Travel Services θα επικοινωνήσει μαζί μας στα στοιχεία επικοινωνίας που δηλώσαμε για περισσότερες πληροφορίες για τo ταξίδι μας.
Καλό Ταξίδι!